Бен Гурион (аеродром)

Координати: 32°0′34″N 34°52′37″E / 32.00944° N; 34.87694° E / 32.00944; 34.87694

Меѓународниот аеродром Бен Гурион (хебрејски: נמל התעופה בן גוריון, Nemal HaTe'ūfa Бен Гурион, арапски: مطار بن غوريون الدولي Matar Бин Ghūrīūn ал-Duwaliyy) (IATA: Посети, ICAO: LLBG), исто така и неговиот хебрејски акроним Natbag (хебрејски: נתב"ג), е најголемиот и најзафатениот меѓународен аеродром во Израел, со 13 милиони патници во 2011 година и е оценет како најдобар аеродром на Блискиот Исток, и втор најдобр во светот со 5. -15.000.000 патници годишно од страна на ИАТА.

Ben Gurion International Airport

נמל התעופה בן גוריון
Ben Gurion duty free.jpg
IATA: TLVICAO: LLBG
TLV is located in Израел
TLV
TLV
Location of airport in Israel
Преглед
Тип Public
Стопанисувач Israel Airports Authority
Опслужува Greater Tel Aviv
Место Unincorporated area, Central District, Israel
Јазол за El Al
Arkia Airlines
Israir Airlines
Надм. вис. 41 m / 135 ft
Координати 32°00′41″N 34°53′12″E / 32.01139° N; 34.88667° E / 32.01139; 34.88667
Мреж. место www.iaa.gov.il/Rashat/...
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
03/21* 1,780 5,840 Asphalt
08/26 4,062 13,327 Asphalt
12/30* 3,112 10,210 Asphalt
Статистики (2011[1][2][3])
Total Passengers 12,978,514
International Passengers 12,226,675
Domestic Passengers 751,839
International Aircraft 90,200
*Runways 12/30 and 03/21 are closed until 2014 due to the lengthening of runway 03/21. Beginning in 2014, runway 03/21 will be 9,200 feet long.

Аеродромот се наоѓа на периферијата на Лод, на 15 километри (9 милји) југоисточно од Тел Авив. Тоа е еден од двата комерцијални аеродроми во метрополитенска област Тел Авив, (другиот е АУРЕ Дов аеродром, кој се користи главно за домашни летови). Бен Гурион е управуван од страна на Израелскиот аеродромски орган, корпорација во државна сопственост која управува со сите јавни аеродроми и гранични премини во Израел.

Бен Гурион служи како база на Ел Ал, Israir ерлајнс, а Arkia Израел ерлајнс. Терминалот 3 се користи за меѓународни летови и Терминалот 1 за домашните летови. На аеродромот има три писти.

Бен Гурион се смета за еден од повеќето безбедни аеродроми во светот, со безбедносни сили, кои вклучуваат полицајци и војници. Аеродромските чувари работат како во униформа и цивил, а се со цел да се задржи на високо ниво на будност и откривање на сите можни закани. Аеродромот бил цел на неколку терористички напади.

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име TheMarkerJan2012.
  2. IAA: Official airport statistics for Ben Gurion Airport
  3. Yashiv, Uriel (12 February 2012), "Israeli airlines' share of TLV passengers falls in 2011" (PDF), Tourism News (хебрејски), vol.758: p.8, Архивирано од изворникот (PDF) на 25 May 2012CS1-одржување: излишен текст (link)