Бенебител (германски: Bönebüttel) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во рамките на општината влегуваат и Брамерсдорф, Брунскопел и Хусберг.

Бенебител
Ветерница Елфриде во Хусберг
Ветерница Елфриде во Хусберг
Грб на Бенебител
Бенебител is located in Германија
Бенебител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Градоначалник Удо Рунов (СДП)
Основни податоци
Површина 20,40 км2
Надм. височина 29 м
Население 2.061 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24620
Повик. бр. 04394 и 04321
Портал www.gemeinde-boenebuettel.de
Местоположба на Бенебител во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°4′N 10°4′E / 54.067° N; 10.067° E / 54.067; 10.067Координати: 54°4′N 10°4′E / 54.067° N; 10.067° E / 54.067; 10.067

На 5 август 2009 година, Бенебител излегла од општинската заедница Бокхорст-Ванкендорф и оттогаш е слободна општина, додека нејзините административни работи ги извршува градот Нојминстер.

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди