Бело Море (Русија)

море во состав на Северноледениот Океан
За истоименото море во јужниот дел на Македонија, погл. Бело Море.

Белото Море (руски: Бе́лое мо́ре, фински: Vienanmeri) е море што се наоѓа во Северна Европа, поточно во Русија. Морето е опколено од Карелија на запад, Кола на север и Канински Полуостров на североисток.

Бело Море
White Sea map.png
Координати65°30′N 37°30′E / 65.500° СГШ; 37.500° ИГД / 65.500; 37.500Координати: 65°30′N 37°30′E / 65.500° СГШ; 37.500° ИГД / 65.500; 37.500
ВидМоре
Сливни земјиРусија
Површина&1000000000009000000000090.000 км2
Прос. длабочина60 м
Најг. длабочина340 м
Наводи[1][2]
Сателитски снимки на Белото Море

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди