Белоушка
Natrix natrix persa3.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Потколено: ’Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Семејство: Смокови
Потсемејство: Барски змии
Род: Барски змии
Вид: Белоушка
Биномен назив
Natrix natrix
(Linnaeus, 1758)
Синоними
  • Coluber natrix Linnaeus, 1758
  • Natrix vulgaris Laurenti, 1768
  • Tropidonotus natrix - F. Boie, 1827
  • Natrix natrix - Stejneger, 1907

Белоушка или „барска змија“ (науч. Natrix natrix) — змија од потфамилијата барски змии (Natricinae) во состав на фамилијата смокови (Colubridae). Овој вид на змија не е отровен. Присутна е во Македонија.

ОписУреди

Зад главата од двете страни има бело-жолти дамки во полумесечеста форма. Бојата на телото варира, но најчесто е сива со мали црни дамки, додека на долниот дел е бел и исто така е прекриен со црни дамки. Исто така, постои и целосно црн вид.

Максималната должина може да изнесува од 2-3 метри, но најчесто растат од 1-1,5 метри.

ИсхранаУреди

Се хранат со мали риби, жаби, додека со глувци и помали птици се хранат откако најпрво ќе ги задават. Кога лови се прикрадува и набрзина го фаќа својот плен.

РазмножувањеУреди

Женките во лето положуваат јајца на топло и влажно место. За таа цел може да послужи депонијата на зеленчук во фаза на распаѓање, бидејќи распаѓањето формира топлина која е потребна за развој на потомството. Јајцата се обвиткани со мека мембрана, и често меѓусебно се залепени заедно. Постои верување дека јајцата имаат чудотворни својства, и се нарекуваат петлови јајца.

РаспространетостУреди

Белоушката е една од најраспространетите змии во Европа, исто така може да се сретне и во западна Азија и северна Африка. Живее во мирни и слатки барски води, а поретко може да се види и во човечки населби. Се брани од луѓето така што се свиткува во куп и напаѓа со заби или со изметот.

ПодвидовиУреди

  • N. n. cetti
  • N. n. helvetica
  • N. n. natrix
  • N. n. persa
  • N. n. schweizeri

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. European Reptile & Amphibian Specialist Group (1996). Natrix natrix. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2012.1. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 16 август 2012.  (англиски)