Бели мугри (награда)

Наградата „Бели мугри“ е награда за најдобар поетски ракопис за автор до 35-годишна возраст која ја доделува ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин“ од Скопје. Наградата се врачува на 20 декември на манифестацијата „Денови“, која оваа установа ја организира традиционално во чест на раѓањето на македонскиот поет и културно-општествен деец Кочо Рацин.

Добитници уреди

Досегашни добитници на наградата „Бели мугри“ се некои од позначајните македонски поети од помладата генерација:

Наводи уреди

 1. „Бели Мугри за Жарко Кујунџиски“. Вечер. 8 декември 2010.[мртва врска]
 2. „Звонко Танески добитник на наградата Бели Мугри“. а1он. 10 декември 2012.[мртва врска]
 3. „Бели мугри за „Под нулата" на Снежана Стојчевска“. Радио Слободна Европа. 8 декември 2013. На |first= му недостасува |last= (help)
 4. „Наградата „Бели мугри" за Марта Маркоска“. Република. 19 декември 2014.[мртва врска]
 5. „Награда „Бели мугри" за Марина Мијаковска“. Вечер. 1 декември 2015.[мртва врска]
 6. „Наградата „Бели мугри" за 2016 година ја доби Стефан Марковски“. Мкд. 2 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-06.
 7. „Поетесата Надица Лешникоска е годинашен лауреат на наградата „Бели Мугри". Скај. 15 декември 2017. Архивирано од изворникот на 2017-12-17.
 8. „Катерина Гогова добитник на наградата „Бели мугри" за 2018“. Бриф. 30 ноември 2018.
 9. Јосип Коцев е добитник на наградата „Бели мугри“ за 2019 година
 10. „Милена Ристова-Михајловска е добитничка на наградата „Бели Мугри" за поетскиот ракопис „Запирка". Дневни новости. 22.12.2020. Архивирано од изворникот на 2021-09-04. Посетено на 4 септември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 11. „Награда „Бели мугри" за Славица Урумова-Марковска“. Опсервер. 7.12.2021. Архивирано од изворникот на 2021-12-24. Посетено на 24 декември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 12. Вечер (2023-12-22). „Промоција на стихозбирката „Ѕвонливи тишини" на Верица Мукоска, добитник на наградата „Бели мугри" | Вечер ...1963 | Vecer MK“. Посетено на 2024-01-07.