Белата Лоза (Скоруша)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Белата Лоза

Карта

Местоположба 41°32′19″N 22°18′42″E / 41.53861° СГШ; 22.31167° ИГД / 41.53861; 22.31167
Основни податоци
Место Скоруша
Општина Конче
Тип

 населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Белата Лозаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Скоруша, Општина Конче. Претставува населба од бронзеното време.

На 1,5 км западно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и камени секири.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 331. ISBN 9989-649-28-6.