Отвори го главното мени
Карта на Бекан од Дејвид Ф. Потер.

Бекан (шпански:Becán) е археолошки локалитет од времето на Мајанската цивилизација. Бекан се наоѓа во близина на центарот на Јукатан, во денешната мексиканска држава Кампече, околу 150 километри северно од Тикал. Во околината на Бекан се наоѓаат мајанските археолошки локалитети: Баламку, Калакмул и Шпухил.

ПоврзаноУреди

ГалеријаУреди

Координати: 18°31′N 89°28′W / 18.517° СГШ; 89.467° ЗГД / 18.517; -89.467