Бајракли џамија (Белград)

Бајракли џамија е џамија која се наоѓа во Белград, Србија. Објектот бил изграден во 1575 година. Во периодот од 1717 до 1739 година била претворена во црква, но по повторното заземање на Белград од страна на Османлиите, таа повторно била претворена во џамија. Во 2004 година била запалена по мартовските немири на Косово и Метохија. Подоцна, истата била обновена.

Бајракли џамија
Бајракли џамија
Bayraklı Camisi
Основни податоци
МестоБелград, Србија
Координати44°49′20″N 20°27′27″E / 44.8222° СГШ; 20.4575° ИГД / 44.8222; 20.4575
Припадностислам
Осветен1575
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2004
Особености
Минариња1