Мост Бајоне (англиски: Bayonne Bridge) — трет по должина мост во времето кога бил изграден. Ги поврзува Бајоне, Њу Џерси со Стејтен Ајленд, Њујорк, премостувајќи го Кил Ван Кул.

Бајоне
Dscn3061 bayonne bridge from port richmond sm.jpg
Мостот гледан од Порт Ричмонд
КоординатиErioll world.svg 40°38′30″N, 74°08′31″W
Носи4 ленти на NY440/NJ440
МинуваКил Ван Кул
МестоСтејтен Ајленд, Њујорк и Бајоне, Њу Џерси
Официјален називBayonne Bridge
ОдржувачПристанишна управа на Њујорк и Њу Џерси
Особености
Видчеличен лак
Вк. должина1.761,74 м
Ширина25,91 м
Најдолг распон510,54 м
Потпростор46,03 м
Историја
Отворен15 ноевмври 1931
Сообраќај
Дневен сообраќај23.400[1]
Мостарина8$ (јужен влез) (6$ со E-Pass)
Бајоне мостот навечер

Мостот е дизајниран од Отмар Аман и архитектот Кес Гилберт. Отворен за сообраќај е на 15 ноември 1931.

НаводиУреди

  1. https://www.nysdot.gov/portal/page/portal/divisions/engineering/technical-services/hds-respository/appendixctdr.pdf%7Caccessdate=5 мај 2007|title=2005 NYSDOT Traffic Data Report: AADT Values for Select Toll Facilities

Надворешни врскиУреди