Барбашки Дол - Виничка Кршла (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Барбашки Дол
Барбашки Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Барбашки Дол
Барбашки Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Барбашки Дол
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


некропола
тумул
Период железно време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Барбашки Дол е некропола и тумули од железното време. Југоисточно, недалеку од селото Виничка Кршла, се наоѓаат 4 тумули со помали димензии, распоредени речиси еден до друг, од кои едниот е оштетен.

ПоврзаноУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виничка Кршла. Виничка Кршла (археолошки локалитети)

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди