Општина Банско (бугарски: Община Банско) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Банско. Општината има 8 населени места со вкупно население од 12.731 жител (2015).

Општина Банско
Община Банско
Поглед кон Добриништа
Поглед кон Добриништа
Грб на Општина Банско
Административна карта на општина Банско
Административна карта на општина Банско
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБанско
Површина
 • Вкупна475,88 км2 (18,374 ми2)
Надм. вис.&10000000000000871000000871 м
Население (2015)
 • Вкупно12.731
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2770
Повик. бр.07443
Мреж. местоbansko.bg

Географија

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Населени места

уреди
 
Карта на Општина Банско со населените места

Општината има вкупно 8 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (името во заграда е сегашното, сменето од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Надворешни врски

уреди