Баити (округ)

Баити е округ во Науру и дел од изборната единица Убениде.

Карта на Баити.

Местоположба и карактеристикиУреди

Округот се наоѓа на северозападниот дел од островот. Овој округ е дел од изборната единица Убениде.

ПовршинаУреди

Округот зазема вкупна површина од 1.2 км2.

НаселениеУреди

Вкупниот број на население во округот изнесува 810 жители.


Координати: 0°30′25″S 166°55′54″E / 0.50694° ЈГШ; 166.93167° ИГД / -0.50694; 166.93167