Ајзкраукле (општина)

општина во Латвија

Ајзкраукле (латвиски: Aizkraukles novads) е општина во Латвија. Општината била создадена во 2001 година.

Општина Ајзкраукле
Aizkraukles novads
Општина
Aizkraukles novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2001
СедиштеАјзкраукле
Управа
 • ГрадоначалникВилнис Плуме
Површина
 • Вкупна102.3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно10,080[2]
Мреж. местоwww.aizkraukle.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди