Ахти Хаммар

фински сликар, литограф и хералдичар

Ахти Јоханнес Куллерво Хаммар (фински: Ahti Johannes Kullervo Hammar; 9 септември 191126 јануари 1979) — фински сликар, литограф и хералдичар. Хаммар има издизајнирано грбови на 94 општини во Финска. Меѓу другото, тој е еден од основачите на Грбословното друштво на Финска и е добитник на финската државна награда за уметници Pro Finlandia (1976).[1]

Ахти Хаммар во 1957 година
Грбот на Хаммар, негово дело

НаводиУреди

  1. „Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitalin saajat aakkosjärjestyksessä“. ritarikunnat.fi. Посетено на 15 јануари 2023.