Аугуста Викторија

Болницата Аугуста Викторија (хебрејски:מתחם אוגוסטה ויקטוריה) е поранешна црква која се наоѓа на Маслинова Гора во Ерусалим, Израел.

Аугуста Викторија
מתחם אוגוסטה ויקטוריה
The Church in Augusta Victoria Hospital.JPG
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
КоординатиКоординати: 31°47′12″N 35°14′57″E / 31.78667° СГШ; 35.24917° ИГД / 31.78667; 35.24917
Припадностхристијанство
ЕпархијаМаслинова Гора
Осветен1907
Архитектонски опис
Архитект(и)Роберт Леибнитз
Архитектонски типцрква болница
Завршен1910

Аугуста Викторија била изградена во 1907 година како центар на германската протестанска заедница во Османлиското Царство. Нејзиното завршување е во 1910 година, чиј комплекс вклучувал Евангелистичката Лутеранска црква, како и клиника за христијанските пилигрими.

Комплексот е посветен на прусиската кралица Аугуста Викторија, сопруга на Вилхем II, кој го посетил Ерусалим во 1898 година. Негов архитект е Роберт Леибнитз, инспириран од кралската палата Хоенцолерн.

Денеска, Аугуста Викторија е втора по големина болница во Источен Ерусалим.