Астана-Премиер Тек

казахстанска велосипедска екипа
Оваа статија е за велосипедската екипа. За главниот град на Казахстан порано наречен Астана, видете Нур-Султан. За други значења видете Астана (појаснување).

Астана Про Тим (кратенка според UCI: AST) — професионална друмска велосипедска екипа спонзорирана од Самрук-Казина, група на државни претпријатија од Казахстан и именувана по нејзиниот главен град Астана, денес наречен Нур-Султан. Астана станала UCI World Tour екипа при самото основање на екипата во 2007 година. По големиот допинг скандал во кој бил вклучен казахстанскиот возач Александар Винокуров било променето раководството на екипата за сезоната 2008. Тогаш екипата била предводена од Јохан Брујнел, поранешен менаџер на екипата УС Постал/Дискавери Ченл. Иако Астана под водството на Брујнел била многу успешна, во составот биле вклучени победникот на Гранд Тур Алберто Контадор, како и Андрејас Кледен, екипата се соочила со финансиски колапс во мај 2009 година. Битката за контрола на екипата поврзана со враќањето на Винокуров за Вуелта а Еспања 2009 предизвикала Брујнел и најмалку четиринаесет возачи да заминат кон крајот на сезоната 2009, најмногу кон Тим РадиоШек. Само четири шпански возачи, вклучувајќи го Контадор и најголем дел Казахстанци останале во екипата за 2010 година. Сите четворица Шпанци ја напуштиле екипата во 2011 година и се приклучиле на Саксо Банк-СанГард.

Астана Про Тим
Astana (cycling team) logo.svg
Инфомации за тимот
UCI кодAST
ЛоциранКазахстан
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиАргон 18
Клучни кадри
Извршен директорАлександар Винокуров
Историја на тимското име
2007– Астана Про Тим
Дрес на Астана-Премиер Тек

Дрес

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Мачат Ајасбајев (КАЗ) (1992-01-27)27 јануари 1992 (воз. 23)
  Валерио Ањоли (ИТА) (1985-01-06)6 јануари 1985 (воз. 30)
  Фабио Ару (ИТА) (1990-07-03)3 јули 1990 (воз. 25)
  Ларс Бом (ХОЛ) (1985-12-30)30 декември 1985 (воз. 30)
  Алесандро Ваноти (ИТА) (1980-09-16)16 септември 1980 (воз. 35)
  Ливе Вестра (ХОЛ) (1982-09-11)11 септември 1982 (воз. 33)
  Андреја Гвардини (ИТА) (1989-06-12)12 јуни 1989 (воз. 26)
  Андриј Гривко (УКР) (1983-08-07)7 август 1983 (воз. 32)
  Дмитриј Груздев (КАЗ) (1986-03-13)13 март 1986 (воз. 29)
  Лауренс де Вресе (БЕЛ) (1988-09-29)29 септември 1988 (воз. 27)
  Андреј Зејц (КАЗ) (1986-12-14)14 декември 1986 (воз. 29)
  Арман Камишев (КАЗ) (1991-03-14)14 март 1991 (воз. 24)
  Танел Кангерт (ЕСТ) (1987-03-11)11 март 1987 (воз. 28)
Велосипедист Датум на раѓање
  Ерос Капеки (ИТА) (1986-06-13)13 јуни 1986 (воз. 29)
  Дарио Каталдо (ИТА) (1985-03-17)17 март 1985 (воз. 30)
  Бахтијар Кожатајев (КАЗ) (1992-03-28)28 март 1992 (воз. 23)
  Мигел Анхел Лопез (КОЛ) (1994-02-04)4 февруари 1994 (воз. 21)
  Алексеј Луценко (КАЗ) (1992-09-07)7 септември 1992 (воз. 23)
  Давиде Малакарне (ИТА) (1987-06-11)11 јуни 1987 (воз. 28)
  Винченцо Нибали (ИТА) (1984-11-14)14 ноември 1984 (воз. 31)
  Диего Роза (ИТА) (1989-03-27)27 март 1989 (воз. 26)
  Луис Леон Санчес (ШПА) (1983-11-24)24 ноември 1983 (воз. 32)
  Микеле Скарпони (ИТА) (1979-09-25)25 септември 1979 (воз. 36)
  Гатис Смукулис (ЛАТ) (1987-05-15)15 мај 1987 (воз. 28)
  Паоло Тиралонго (ИТА) (1977-07-08)8 јули 1977 (воз. 38)
  Руслан Тлеубајев (КАЗ) (1987-03-07)7 март 1987 (воз. 28)
  Данил Фоминих (КАЗ) (1991-08-28)28 август 1991 (воз. 24)
  Јакоб Фуглсанг (ДАН) (1985-03-22)22 март 1985 (воз. 30)

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Фабио Ару 3 јули 1990
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Мати Брешел 31 август 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Михаел Валгрен 7 февруари 1992Тинкоф (2016)
  Оскар Гато 1 јануари 1985Тинкоф (2016)
  Евгениј Гидич  (1 авг–31 дек, стажант)19 мај 1996
  Андриј Гривко 7 август 1983Вини Забу (2009)
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Артјом Захаров 27 октомври 1991
  Андреј Зејц 14 декември 1986Capec (2005)
  Арман Камишев 14 март 1991Astana City (2012)
  Танел Кангерт 11 март 1987Probikeshop Saint-Étienne Loire (2010)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Тим Скај (2014)
  Бахтијар Кожатаев 28 март 1992Astana City (2014)
  Трулс Енген Корсет (Фуснота)16 септември 1993Joker Fuel of Norway (2016)
  Карл Патрик Лаук  (1 авг–дек, стажант)9 јануари 1997Pro Immo Nicolas Roux (2017)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Рикардо Минали 19 април 1995Colpack (2016)
  Морено Мозер 25 декември 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Микеле Скарпони  (1 јан–22 апр, Фуснота)25 септември 1979Лампре-Мерида (2013)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Паоло Тиралонго 8 јули 1977ОАЕ Емирати (2009)
  Руслан Тлеубаев 3 јули 1987Astana City (2012)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Јеспер Хансен  23 октомври 1990Тинкоф (2016)
  Сергеј Чернецки 9 април 1990Катјуша (2016)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

Фуснота: Трулс Енген Корсет , крај на кариера
Фуснота: Микеле Скарпони , починал на тренинг

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Михаел Валгрен 7 февруари 1992Тинкоф (2016)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Јонас Грегард Вилсли  (1 авг–31 дек, стажант)30 јули 1996
  Оскар Гато 1 јануари 1985Тинкоф (2016)
  Евгениј Гидич 19 мај 1996
  Андриј Гривко 7 август 1983Вини Забу (2009)
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Андреј Зејц 14 декември 1986Capec (2005)
  Танел Кангерт 11 март 1987Probikeshop Saint-Étienne Loire (2010)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Тим Скај (2014)
  Бахтијар Кожатаев 28 март 1992Astana City (2014)
  Трулс Енген Корсет  (1 јан–18 сеп, Фуснота)16 септември 1993Joker Fuel of Norway (2016)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Орика-Скот (2017)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Рикардо Минали 19 април 1995Colpack (2016)
  Морено Мозер 25 декември 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Руслан Тлеубаев 3 јули 1987Astana City (2012)
  Иго Уле 27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Јеспер Хансен  23 октомври 1990Тинкоф (2016)
  Јан Хирт 21 јануари 1991ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Сергеј Чернецки 9 април 1990Катјуша (2016)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

Фуснота: Трулс Енген Корсет , крај на кариера

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Давиде Балерини 21 септември 1994Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Пељо Билбао 25 февруари 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Мануеле Боаро 12 март 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Ернандо Бохоркез 22 јуни 1992Манзана Постобон (2018)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
  Јонас Грегард Вилсли 30 јули 1996
  Евгениј Гидич 19 мај 1996
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Артјом Захаров 27 октомври 1991
  Андреј Зејц 14 декември 1986Capec (2005)
  Јон Исагире 4 февруари 1989Бахреин-Мерида (2018)
  Горка Исагире 7 октомври 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Дарио Каталдо 17 март 1985Тим Скај (2014)
  Родриго Контрерас  2 јуни 1994EPM (2018)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Орика-Скот (2017)
  Мерхави Кудус 23 јануари 1994Дименжн Дата (2018)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Јуриј Натаров 28 декември 1996Astana City (2018)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Иго Уле 27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Јан Хирт 21 јануари 1991ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Алекс Аранбуру 19 септември 1995Каха Рурал-Сегурос РГА (2019)
  Жандос Бижигитов 10 јуни 1991Vino-Astana Motors (2016)
  Мануеле Боаро 12 март 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Ернандо Бохоркез 22 јуни 1992Манзана Постобон (2018)
  Јонас Грегард Вилсли 30 јули 1996
  Александар Власов 23 април 1996Гаспром-РусВело (2019)
  Евгениј Гидич 19 мај 1996
  Дмитриј Груздев 13 март 1986Ulan (2008)
  Артјом Захаров 27 октомври 1991
  Јон Исагире 4 февруари 1989Бахреин-Мерида (2018)
  Горка Исагире 7 октомври 1987Бахреин-Мерида (2018)
  Родриго Контрерас  2 јуни 1994EPM (2018)
  Мерхави Кудус 23 јануари 1994Дименжн Дата (2018)
  Мигел Анхел Лопес 4 февруари 1994
  Алексеј Луценко 7 септември 1992Astana City (2012)
  Давиде Мартинели 31 мај 1993Декојнинк-Квик Степ (2019)
  Јуриј Натаров 28 декември 1996Astana City (2018)
  Вадим Пронски 4 јуни 1998
  Оскар Родригес  6 мај 1995Еускади Баскија-Муријас (2019)
  Луис Леон Санчес 24 ноември 1983Каха Рурал-Сегурос РГА (2014)
  Никита Сталнов 14 септември 1991Astana City (2016)
  Аролд Техада 27 април 1997Medellín (2019)
  Иго Уле 27 септември 1990АГ2Р Ла Мондијал (2017)
  Фабио Фелине 29 март 1990Трек-Сегафредо (2019)
  Данил Фоминих 28 август 1991Astana City (2013)
  Омар Фраиле 17 јули 1990Дименжн Дата (2017)
  Јакоб Фуглсанг 22 март 1985Трек-Сегафредо (2012)
  Лауренс де Вресе 29 септември 1988Ванти-Груп Гобер (2014)
Извор: UCI

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди