Арманќој-Зајчев Рид

Општина Арманќој-Зајчев Рид
Δήμος Κορδελιού - Ευόσμου
Dimos Kordeliou - Central Macedonia.svg
Општина Арманќој-Зајчев Рид во областа Централна Македонија
Euosmos-plateia.JPG
Плоштадот во Зајчев Рид
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област:
Население: 50 192 (2001)
Седиште: Зајчев Рид
Нас. места: 2
Пошт. бр.: 552
Пов. бр.: 2310-34
Портал: evosmos.gr/

Арманќој-Зајчев Рид (грчки: Δήμος Κορδελιού - Ευόσμου, Димос Корделиу-Евосму) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Опфаќа две предградија на градот Солун.

Населени местаУреди

 
Поранешната општина Арманќој на картата на некогашниот округ Солун.
 
Поранешната општина Зајчев Рид на картата на некогашниот округ Солун.

Општината Арманќој-Зајчев Рид е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“.[1] со обединување на две стари општини: Арманќој (Елевтерио-Корделио) и Зајчев Рид (Евосмос).

Општинска единица АрманќојУреди

Според пописот од 2001 г., општината Арманќој (Δήμος Ελευθερίου-Κορδελιού) има 21 630 жители.

Општината е создадена во 1982 г. со обединување на две солунски населби — старото село Арманќој (Елевтерио) и доселеничкото место Нео Корделио создадено во 20-тите години на XX век.

Општинска единица Зајчев РидУреди

Според пописот од 2001 г., општината Зајчев Рид (Δήμος Ευόσμου) има 52 624 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Зајчев Рид (Εύοσμος, Евосмос), со стар турски назив „Таушан Тепе“.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди