Аријано Ирпино

Аријано Ирпиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Аријано Ирпино
Аријано Ирпино
општина
Comune di Ariano Irpino
Грб на Аријано Ирпино
Грб
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Поделоциvedi elenco
Површина
 • Вкупна185,52 км2 (7,163 ми2)
Надм. вис.&10000000000000817000000817 м
Население ((2007))
 • Вкупно23.218
 • Густина1,3/км2 (3,2/ми2)
ДемонимАријанези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83031
Повик. бр.0825
Светец-заштитникОто Франгипане
Слава23 март
Мреж. местоhttp://www.comune.ariano-irpino.av.it/