Аҧсны
აფხაზეთი
Апхазија
Flag of the Republic of Abkhazia.svg Coat of arms of Abkhazia.svg
Карта на Апхазија.
Официјални јазици апхаски, руски (според уставот на Грузија, апхаски и грузиски)
главен град Сухуми (Сухум)
Координати 43°1′0″N 41° 2′0″E
Претседател¹ Сергеј Багапш
Премиер¹ Александар Анкваб
¹ Раководство на самопрогласената република Апхазија
Председател на
Врховен Совет
²
Темур Мжавија
Претседател на совет на министри² Ираклиј Аласанија
² Раководители на државните признати грузиски органи
Независност
 - Прогласена
 - Призната
од Грузија
 23 јули 1992
 од Русија и Никарагва
Површина
 - Общо
 - % водн. пов.

 8600 км²
 незначителна
Население
 - Вкупно 2000 г.
 - Густина

 250 000
 29/kм²
Валута рубља
Временска зона UTC +3

Апхазија (апхаски: Аҧсны/Aпсни, грузиски:Aпхазети) е де факто независна република во состав на Грузија. Независноста на Апхазија е призната од Венецуела, Русија, Никарагва и Науру. Во контекст на тоа не се признаваат за легитимни никакви органи на власта и држаните дејствија на областа. Големиот дел од населението има руско државјанство. Главен град на Апхазија е Сухуми.

ГеографијаУреди

 
Карта на Грузија со Јужна Осетија и Апхазија.

Апхазија зазема површина од околу 8600 km². Расположена е во северозападната страна на Грузија. Има излез на Црно море. На северозапад се граничи со Краснодарскиот крај, а Кавкаските планини служат како граница помеѓу Апхазија и Карачаево-Черкесија. На исток областа се граничи со Сванетија, а на југоисток — со Самегрело.

Рељефот на Апхазија е претежно ридско-планински (75%). Поголемиот дел од населението живее по или во крајбрежјето и во долините со големи водни текови. Климата е блага и во советско време Апхазија ја нарекуваа „грузинска ривиера“. Кавкаските планини служат за преграда пред студените северни ветрови. Климата по крајбрежјето е суптропска, а средната годишна температура во Апхазија е околу 15 °C. Средните јануарски температури се 4-6 °C, а средните јулски варират меѓу 22 и 23 °C. Силниот мраз ретко се сретнува во зимата по Црноморието.

Реоните со надморска висина над 1000 m имаат планински клима, во која зимите се многу студени, а летата се долги и топли. Со зголемувањето на надморската височина (над 2000 m) зимата е уште постудена, а летото — пократко.

ЕкономијаУреди

Платежно средство во областа е руската рубља. Во Апхазија се произведува чај, тутун, вино и плодови.

ДемографијаУреди

Населението на Апхазија се состои од околу 525 061 жители. Од нив 44% се Грузијци и само 17% се Апхазијци. 16% се определуваат како Руси, 15% се Ерменци. Останатите се Украинци и други народи.

Верници во Абхазија
Православни
  
60 %
Муслимани
  
16 %
Абхазиска Мајчина Религија
  
8 %
Други
  
8 %
Нерегиозани
  
8 %КултураУреди

Апхазија издава свои поштенски марки.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди