Андреј Зајтс

казахстански велосипедист

Андреј Зајтс (р. 14 декември 1986 во Павлодарскаја, Казахстан) — казахстански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана. Во 2009, Зајтс возел на Џиро д’Италија 2009, првиот Гранд Тур во неговата кариера,[1], каде завршил на 35. место.

Андреј Зајтс
Лични податоци
Цело имеАндреј Зајтс
Роден14 декември 1986 (1986-12-14) (33 г.)
Павлодарскаја,  Казахстан
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАстана
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005
2008–
Капек
Астана
Последна промена
4 јануари 2019

ДостигнувањаУреди

2006
1. Етапа 4 Џиро дела Вале д’Аоста
2007
10. Светско друмско првенство за под 23 години
2011
2. Краен пласман Трка околу Турција
2012
8. Краен пласман Тур де Лангкави
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2014
1.   Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Трка околу Хајнан
2016
8. Краен пласман Трка околу Полска
8. Олимписка друмска трка
2017
9. Краен пласман Трка околу Турција
2018
5. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 34 85 106 102 59 33 63 67
  Тур 44 44
  Вуелта 102 52 81 50 68 31 52

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  • „Достигнувања на Андреј Зајтс“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Андреј Зајтс“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Андреј Зајтс“. ProCycling.