Андреа Бертолачи

италијански фудбалер

Андреа Бертолачи (роден на 11 јануари 1991 во Рим, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан во италијанската Серија А. Бертолачи игра на позиција среден ред.

Андреа Бертолачи
Andrea Bertolacci 2016 ICC.jpg
Лични податоци
Полно име Андреа Бертолачи
Роден на 11 јануари 1991 (1991-01-11) (29 г.)
Роден во Рим, Италија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 91
Младинска кариера
2006–2010 Рома Рома
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 Рома Рома 0 (0)
2010–2012Лече Лече (п) 43 (6)
2012–2015 Џенова Џенова 88 (12)
2015– Милан Милан 44 (2)
2017–2018Џенова Џенова (п) 33 (1)
Репрезентација
2006 Италија U16 2 (0)
2008 Италија U17 4 (0)
2009 Италија U18 1 (0)
2009–2010 Италија U19 6 (0)
2010–2011 Италија U20 2 (0)
2011–2013 Италија U21 7 (1)
2014– Италија 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 мај 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 13 октомври2015

Надворешни врскиУреди