Андреас Ловердос (грчки: Ανδρέας Λοβέρδος; роден на 15 мај 1956 во Патра) е грчки политичар, и поранешен Министер за здравство на Република Грција од партијата на ПАСОК.

Андреас Ловердос
Ανδρέας Λοβέρδος


Пратеник
На должноста
Стапил
9 април 2000
Претседател Каролос Папуљас
Премиер Јоргос Папандреу
Министер за труд и социјална политика
На должноста
7 октомври 2009 – 7 септември 2010
Претходник Фани Пали-Петралија
Наследник Лука Кацели
Министер за здравство
На должноста
Стапил
7 септември 2010
Претходник Марилиза Ксеноганакопулу
Лични податоци
Роден(а) 15 мај 1956(1956-05-15)(68 г.)
Патрас, Грција
Националност Грк
Партија ПАСОК
Сопружник Пенелопа
Живеалиште Атина, Грција
Установа Универзитет Аристотел
Професија правник, политичар
Портал http://loverdos.gr/
Андреас Ловердос

За првпат во Грчкиот парламент како пратеник бил избран во 2000 година, а во периодот од 2002 до 2004 бил заменик-министер за надворешни работи. Во октомври 2009 година бил назначен за министер за вработување и социјална безбедност, и на таа функција се задржал до 2010, кога станал министер во министерството за здравство.