Амиен

општина во Франција

Амиен (француски: Amiens изговор: [амјɛ̃]; пикардски: Anmien) – град и општина во северна Франција, 120 км (75 милји) северно од Париз и 100 км (62 милји) југозападно од Лил. Тоа е главен град на одделот Сомa во Горна Франција. Според пописот од 2006 година, градот броел 136.105 жители и во него се наоѓа една од најголемите универзитетски болници во Франција со капацитет од 1.200 легла. Катедралата Амиен, највисоката од големите, класични, готски цркви од 13 век и најголема во Франција од ваков вид, е место за светско наследство. Авторот Жил Верн живеел во Амиен од 1871 година до неговата смрт во 1905 година, а бил член на градскиот совет 15 години.

Амиен
Amiens
Префектура и општина
Центар на градот, со катедралата Амиен во позадина
Центар на градот, со катедралата Амиен во позадина
Грб на Амиен Amiens
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ДепартманСома
ОкругАмиен
КантонАмиен-1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Општ. заедницаМетропола Амиен
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Брижит Фуре
Површина149,46 км2 (1,910 ми2)
Население (Jan. 2017)2134.057
 • Густина27/км2 (70/ми2)
INSEE/Пошт. бр.80021 / 80000
Надм. висина14 м
(прос. 33 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Ризницата има слики и снимки поврзани со: