Амели Ленс (родена на 31 мај 1990 година) — белгиска дигитална музичка диџејка, продуцент на снимање и ко-сопственичка на етикетата Ленске.[1] Таа е потпишана во записите на Пан-Пот државни записи,[2][3] со кои има издадено неколку синглови и ПрД,[4] најуспешни до сега е ЕП за Контрадикција во 2017 година. Таа има снимено и за етикетите на Дримкод и Елевејт. Нејзините сетови во живо имаат тенденција кон минимално техно, бас, мешајќи класични киселински и племенски влијанија со повеќе современи европски техно звуци.

Ленс имала турнеја низ Европа и Северна Америка, вклучително и настап во 2017 година на ЛаПлаж де Глазарт во Париз, и на фестивалот Будења 2018 во Холандија.[5][6]

Детство

уреди

Ленс е родена во Вилворде. Уште од рана возраст, таа имала разновиден интерес за музика, како рани влијанија наведувајќи ги Девет инчни нокти, Подземје, Момци Нојси и Елен Алиен. Таа се апсорбирала во електронската музика на 16 години, откако присуствувала на фестивалот „Дур 2006 “ во Белгија, искуство што го опишува како „живот-менување“. Таа вели: „Штом се вратив дома, почнав да читам за историјата на електронската музика и открив толку многу нови уметници и етикети. Беше како цел Нов Свет отворен за мене; Направив плејлисти во АјТунс, ставајќи песни по нарачка што ми се допадна, вид на како поткаст, но немешан.[7]

Кариера

уреди

Ленс се откажала од својата работа во модната индустрија во 2014 година, и почнала да работи како диџеј под името Рене, пуштајќи претежно бас-тежок минимално техно, а со тоа заработувајќи престој во клубот Лавиринт во Хаселт, Белгија, каде што изградила доволно репутација за турнеја низ цела Европа.[7][8] Неодамна, нејзините високи енергетски [5] комплети се познати по мешавината на класични влијанија на киселина и племенски куќи, заедно со посовремени европски техно звуци.[9]

Музички звук и опрема

уреди

Таа често свирела во живо со помош на кутијата за ефекти на Пионер, која ја користи "за да додаде слоеви во мешавината. Има вграден семплер и персонализирани ефекти што може целосно да ја реформира патеката што се игра. Како и сè, неговата употреба е ситуациона. Понекогаш едвај го допирам, но кога ќе пуштам каков врв, тоа навистина сјае. Специфично барам и купувам песни што ќе работаат добро со уредот. Многу одземени или минималистички заклучени жлебови. “ [9] Кога снимала, таа најчесто користела синтезатор на музика за музика Аблтон во живо и работна станица за дигитални аудио, како и синтетика и секвенсер „Електрон аналоген чет“.

Дискографија

уреди
 • 2016 година: Издишување [10]
 • 2016 година: Нека оди
 • 2017 година: Контрадикција [2]
 • 2017: Остани со мене
 • 2017: Нел
 • 2019 година: ЕП Базил

Наводи

уреди
 1. "Lens launches label, LENSKE Архивирано на 25 август 2018 г.". Resident Advisor. Retrieved 25 August 2018
 2. 2,0 2,1 "Interview: Amelie Lens". Deep House Amsterdam. Retrieved 25 August 2018
 3. Reece, Callum. "12 Tracks that Reaffirm Exit Festival as one of the Best Spectacles on Earth". Mixmag, 26 July 2018
 4. Maes, Mathijs."Melie Lens tekent op Second Stat". Fuzz Magazine, 16 April 2016. Retrieved 25 August 2018
 5. 5,0 5,1 Townsend, Megan. "Carl Cox Interview: Legendary DJ talks Ibiza, social media and the shifting nature of electronic music". The Independent, 2 August 2018. Retrieved 25 August 2018
 6. "Carl Cox, Adam Beyer, Amelie Lens, and more from Awakenings 2018". DJ Magazine. Retrieved 25 August 2018
 7. 7,0 7,1 "Amelie Lens: Antwerp's Unstoppable Queen Of Techno". Clash, 23 March 2018. Retrieved 25 August 2018
 8. "Amelie Lens". Dour Festival. 15 July 2018. Retrieved 25 August 2018
 9. 9,0 9,1 "A modern techno star brings the heat Архивирано на 22 јуни 2020 г.". Resident Advisor (podcast interview), 18 June 2018. Retrieved 25 August 2018
 10. Brown, Charlotte. "Amelie Lens to Launch New Label Lenske". Mixmag, 28 March 2018. Retrieved 25 August 2018

Надворешни врски

уреди