Алие (река)

река во Франција

Алје (француски: Allier, окситански: Alèir) — река во централна Франција, лева притока на Лоара. Извира во Централниот Масив, источно од Манд во департманот Лозер. Тече на север, па се влева во Лоара западно од градот Невер.

Алие
Brioude pont.JPEG
Местоположба
Физички особености
УстиеЛоара
46°57′34″N 3°4′44″E / 46.95944° СГШ; 3.07889° ИГД / 46.95944; 3.07889 (Лоара-Алје)Координати: 46°57′34″N 3°4′44″E / 46.95944° СГШ; 3.07889° ИГД / 46.95944; 3.07889 (Лоара-Алје)
Должина421 км
Особености на сливот
Липен во вода

Департмани и населени места по течениетоУреди

ПритокиУреди

  • Шапору (Л)
  • Сенуир (Д)
  • Алањон (Л)
  • Анс
  • Куз Павен (Л)
  • Дор (Д)
  • Морж (Л)
  • Сјул (Л)
  • Вер (Л)

ЕкологијаУреди

Реката Алје е едно од ретките места во јужна Европа каде живее липенот (Thymallus thymallus).[1] Имаат стопанско значење, но и како плен во спортскиот риболов.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  • Алје — база „Сандр“ (француски)