Отвори го главното мени

Алесандро де Марки (велосипедист)

италијански велосипедист

Алесандро де Марки (италијански: Alessandro De Marchi; р. 19 мај 1986) — италијански професионален друмски и велодромски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата БМЦ Рејсинг Тим.

Алесандро де Марки
Де Марки на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело име Алесандро де Марки
Роден 19 мај 1986 (1986-05-19) (32 г.)
Сан Даниеле дел Фриули,  Италија
Висина 1,80 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб БМЦ Рејсинг Тим
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за бегства
Аматерски клубови
2007–2008
2009–2010
2010
ГС Пермак Бризо Бибанезе
Велосипедски тим Фриули
Андрони Џокатоли (стажант)
Професионални клубови
2011–2012
2013–2014
2015-
Андрони Џокатоли
Канондејл
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
Награда за борбеност (2014)
Вуелта а Еспања
2 индивидуални етапи (2014, 2015)
1 ТТТ етапа (2017)
Последна промена
8 јануари 2018

Содржина

КариераУреди

Роден во Сан Даниеле дел Фриули, Де Марки се натпреварувал како професионалец од почетокот на сезоната 2011, придружувајќи ѝ се на екипата Андрони Џокатоли, по поминатата година како стажант во истата екипа.[1] На Џиро д’Италија 2012, Де Марки на двапати бил во бегство, во текот на петтата и четиринаесеттата етапа, на која Де Марки успеал да дојде до крај со бегството и да заврши трет,[2] зад Андреј Амадор и Јан Барта; резултатот дошол на неговиот 26. роденден. Де Марки ја освоил својата прва етапна победа на некој Гранд Тур на седмата етапа на Вуелта а Еспања 2014 со рано бегство и завршувајќи сам.[3]

БМЦ Рејсинг Тим објавила дека Де Марки ќе биде нов член за сезоната 2015.[4]

ДостигнувањаУреди

2007
1.   Национално велодромско првенство - екипна потера
1. Отворено балканско првенство Атина - екипна потера
1. Трофео Марлене-Бракале Инсегвиторе
1. Етапа 3 Џиро Сиклисто Песке Нетарине ди Ромања
2. Копа Сан Вито
2. Трофео е Гран Премио Банка Кредито Коперативо дел Метауро
3. Отворено балканско првенство Атина - индивидуална потера
4. Трофео Мартири дел’Орено
4. Пикола Сан Ремо
5. ГП Претола
2008
1. Трофео Сита ди Конелјано
1. ГП Фолињано
2. Џиро деи Тре Понти
3. Меморијал Морган Капрета
3. ГП Санта Марија деи Луми
4. Трофео Марлене-Бракале Инсегвиторе
5. Сиркуито дел Термен
6. Трофео Џанфранко Бјанкин
10. Краен пласман Џиро дел Фриули
2009
1. Џиро дела Провинција ди Бјела
1. ГП Сита ди Верона
4. Руота д’Оро
4. Љубљана-Загреб
5. ГП Фира дел Ризо
7. ГП Спортиви ди Поџана
8. Меморијал Пиџони Коли
8. Џиро дел Касентино
9. Копа Сита ди Сан Даниеле
2010
3. ГП Сита ди Салтино Валомброза
4. Краен пласман, Турул ал Романи
4. Копа Комуне ди Кастилјон Фиорентино
6. Копа Сита ди Сан Даниеле
7. Копа Кадути ди Реда
8. Трофео Матеоти
8. Виченца-Бионде
8. ГП Камон
2011
1.   Национално велодромско првенство - екипна потера
2. Национално велодромско првенство - индивидуална потера
3. Тре Џорни Сита ди Порденоне
6. Џиро дел’Апенино
2013
1. Етапа 8 Критериум ду Дофине
6. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2014
1.   Планински пласман Критериум ду Дофине
Тур де Франс
  Награда за борбенсот на етапа 13, 14 и на цела трка
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
2015
Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 14
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
9. Џиро ди Ломбардија
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 109 98 94
  Тур 71 52 99
  Вуелта 67 78 70

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Androni Giocattoli 2011: Il tricolore inseguimento open, Alessandro De Marchi da stagier ad effettivo – per lui un meritato contratto biennale per le stagioni 2011/2012“, „Pedale Tricolore“, WordPress, 15 октомври 2010 (посет. 20 мај 2012 г). (на италијански)
  2. Рајдер Хесједал повторно во водство на Алпите“, „BBC Sport“, BBC, 19 мај 2012 (посет. 20 мај 2012 г).
  3. Питер Косинс. „Вуелта а Еспања: Де Марки победи на седмата етапа во Алсаудете“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 август 2014 (посет. 29 август 2014 г).
  4. „Transfert - Alessandro de Marchi chez BMC en 2015“ (на француски). http://www.lematin.ch/sports/depeches/transfert--alessandro-marchi-bmc-2015/story/31390423. посет. 3 август 2014 г. 

Надворешни врскиУреди