Алексеј Леонов

(Пренасочено од Алексиј Леонов)

Алексеј Леонов
Леонов во април 1974
Советски космонаут
Изворно име
Алексе́й Лео́нов
РоденАлексеј Архипович Леонов
30 мај 1934(1934-05-30)
Листвјанка, Советски Сојуз
Починал11 октомври 2019(2019-10-11) (возр. 85)
Москва, Русија
Поминато време во вселената
7d 00h 33min 03s[1]
Вкупно ИОС
1
Вкупно време ИОС
12 минути, 9 секунди
МисииВосход 2, Сојуз 19
Обележја на мисиите
НаградиХерој на Советскиот Сојуз (два пати)

Алексеј Леонов (руски: Алексей Архипович Леонов; 30 мај 1934- 11 октомври 2019), советски космонаут, полковник. Прв човек кој претстојувал заштитен со скафандер во вселената надвор од леталото. Задачата ја извршил за време на летот на Восход 2, на 18 март 1965 г. со кое управувал Павел Бељаев.

Наводи уреди

  1. Burgess & Hall 2009, стр. 383.

Надворешни врски уреди