Алекса Фезер (роден на 30 декември 1979 година), понекогаш позната како Алекса Фазер е германски пејач и текстописец. Таа е позната по учество во Unser Song für Österreich.

Кариера

уреди

Фезер е родена во Висбаден и се заинтересирал за музика на четиригодишна возраст. Таа вели дека нејзиниот дедо, џез-пијанист е нејзината најголема музичка инспирација. Работи како пејачка за песната " No Angels", Џулиет Шоппман, Џоана Цимер, Томас Андерс, Рики Мартин и Мајк Леон Грош.

Во јануари 2015 година, таа била најавена како еден од седумте основани уметници кои учествуваа во Unser Song für Österreich.[1] Се натпреваруваше со песните "Glück" и "Das Gold von morgen".[2][3] Таа го поминала 1 круг, по изведувањето на "Глук", но не успеала да се квалификува за 3 круг со било која од нејзините песни.

Дискографија

уреди

Албуми

уреди
Список на студиски албуми, со избрани графички позиции, бројки за продажба и сертификати
Наслов Детали за албумите Позиции на врвна карта
GER</br> [4]
AUT</br> [5]
SWI
Ich gegen mich
 • Објавено на: 8 август 2008
 • Етикета: Sony Music
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
- - -
Злато фон Морген
 • Објавено: 26 септември 2014
 • Етикета: Ворнер Музика
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
19 - -
Zwischen den Sekunden
 • Објавено на: 21 април 2017 година
 • Етикета: Ворнер Музика
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
3 27 34
А!
 • Објава: 10 мај 2019 година
 • Етикета: Ворнер Музика
 • Формат: ЦД, дигитално преземање
7 74 65

Синглови

уреди
Список на синглови, со избрани графички позиции и сертификати
Наслов Година Позиции на врвна карта Албум
GER</br> [6]
AUT</br> [5]
"Ich heirat mich selbst" 2007 година - - Ich gegen mich
"Хипнонизиер" 2008 година - -
"Wir sind hier " 2014 - - Злато фон Морген
"Глук" 2015 63 -
"Мех како лаи" - -
"Медизин" 2016 година - - Zwischen den Sekunden
"Wunderfinder"</br> (со проклетство )
2017 - 62
"Leben" - -
"Златен реден" 2018 - - А!
"1А" 2019 - -
"-" означува снимка што не е нацртана или не е објавена на таа територија.

Наводи

уреди
 1. Brey, Marco (14 January 2015). „Germany: Seven national final acts announced“. Eurovision.tv. Посетено на 14 January 2015.
 2. Sieben Vorentscheid-Acts stehen fest [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. vom 14. Januar 2015
 3. Alexa Feser benennt ihre Songs für den Vorentscheid Архивирано на 21 јануари 2015 г. vom 14. Januar 2015
 4. „Alexa Feser“. GfK Entertainment. GfK Entertainment. Посетено на 5 March 2015.
 5. 5,0 5,1 „Discographie Alexa Feser – austriancharts.at“. Hung Medien. Посетено на 16 March 2017.
 6. „Chartverfolgung / Feser, Alexa“. Media Control Charts. Посетено на 3 March 2017.