Отвори го главното мени

Александар Стојановиќ

За други значења, видете на појаснителната страница

Александар Стојановиќ (српски: Александар Стојановић; Белград, 2 август 1934 - Скопје, 11 март 2016) — познат македонски балетски играч[1], кореограф, режисер и репетитор.

Роден 2 август 1934
Белград
Починал 11 март 2016
Скопје
Занимање балетан, кореограф, режисер и репетитор

БиографијаУреди

Стојановиќ е роден во Белград, Србија на 2 август 1934 година. Балетското образование го стекнал во училиштето „Луј Давичо“ во Белград и во Балетското училиште во Скопје, во класата на Н. Кирсанова. Член е на Балетскиот ансамбл при МНТ и негов првенец (1954-1982). Танчер со изразена артистичка креативност. Починал во Скопје на 11 март 2016 година.

УлогиУреди

  • Дон Кихот (Л. Минкус, „Дон Кихот“),
  • Тибалд (С. Прокофјев, „Ромео и Јулија“),
  • Алберт (А. Адам, „Жизел“) и др.

НаводиУреди

  1. Шеесет години македонски балет“, Нова Македонија, 5 октомври 2009 (посет. 14 април 2010 г). (на македонски)