Александар Димитров

Александар Димитров (р. 29 ноември 1949 во Скопје) — македонски политичар, министер за надворешни работи на Македонија во периодот од 30 ноември 1998 до 30 ноември 2000 година.

Александар Димитров
Министер за надворешни работи
На должноста
30 ноември 1998 – 30 ноември 2000
Претседател Љупчо Георгиевски
Претходник Благој Ханџиски
Наследник Срѓан Керим
Лични податоци
Роден(а) 29 ноември 1949(1949-11-29)(74 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Партија Демократска алтернатива
Професија правник
професор

Животопис уреди

Син е на Евгени Димитров, правник, професор на Скопскиот универзитет. Се зачленил во партијата Демократска алтернатива. Во периодот 1998-2000 година бил министер за надворешни работи. Во јануари 1999 воспоставил дипломатски односи со Тајван и го посетил Тајпеј.[1]

Наводи уреди

  1. „Тайбэй и Скопье устанавливают дипломатические отношения“. Архивирано од изворникот 2004-03-06. Посетено на 2004-03-06.
Претходник
Благој Ханџиски
Министер за надворешни работи на Македонија
19982000
Наследник
Срѓан Керим