Акција за атентат (филм)

филм

Акција за атентат е филм од 1973 за атентатот врз претседателот на САД, Џ.Ф. Кенеди, напишан од Далтон Трамбо, Доналд Фрид и Марк Лејн.

„Акција за атентат“
РежисерДејвид Милер
ПродуцентЕдвард Луис
СценаристДалтон Трамбо
Доналд Фрид (приказна)
Марк Лејн (приказна)
Главни улогиБерт Ланкастер
Роберт Рајан
МузикаРенди Еделман
КинематографијаРоберт Стедман
МонтажаЏорџ Гринвил
Премиера7 ноември, 1973
Времетраење91 мин.
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Буџетпод $1 милион[1]

Овој филм е еден од двата американски филмови кои прикажуваат драматизација на атентатот врз Џ.Ф. Кенеди како заговор. Вториот филм е ЏФК на режисерот Оливер Стоун. И покрај многуте сличности со заплетот во ЏФК, Акција за атентат претставува далеку подиректен и неемотивен запис за атентатот на Кенеди. Филмот е направен скоро во документаристички стил и очигледно е дека бил сниман со мал буџет и покрај учеството на две познати холивудски имиња, Роберт Рајан и Берт Ланкастер. Уште една голема разлика со ЏФК е дека приказната е раскажана тотално од перспектива на заговарачите.

Заплет уреди

Првата сцена се случува во јуни 1963 година и прикажуца собир на индустријалци, политички и поранешни разузнавачки личности кои ја искажуваат својата сè поголема несогласност со работата на администрацијата на Кенеди. Ликот на Роберт Рајан, веројатно тексашки нафтен барон, заедно со другите се обидуваат да го убедат Фергусон, моќен нафтен магнат, да ги поддржи нивните планови за атентат врз Кенеди. Тој останува неубеден, кажувајќи: „Не ми се допаѓаат такви интриги. Тие се прифатливи само кога се неопходни а дозволиви кога успеваат“. Берт Ланкастер, специјалист за црни операции е исто така присутен на собирот. Филмот тогаш се префрла во некоја пустиња, каде снајперисти вежбаат на подвижна мета. Еден од стрелците изјавува дека погодок може да се гарантира само доколку метата се успори на 24 км/ч.

Наводи уреди

  1. Buford, Kate (2001). Burt Lancaster : an American life. Cambridge, MA: Da Capo Press. ISBN 0306810190. OCLC 47398389.