Аксарај (покраина)

Аксарај (турски: Aksaray) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Аксарај. Покраината има 425 612 жители (2006) и површина од 7 626 км2. Разделена е на 8 окрузи.

Аксарај
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Аксарај во Турција
Местоположба на покраината Аксарај во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7,626 км2 (2,944 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total425,612
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Повик. бр.0382
Рег. таб.68

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди