Акбар Хашеми Рафсанџани

Али Акбар Хашеми Рафсанџани (фарси: اﻟﯽ اکبر هاشمی رفسنجانی; роден на 25 август 1934 во Нуг - 8 јануари 2017 во Техеран) — влијателен ирански државник и политичар и претседател на Советот на експерти на Иран. Тој бил претседател на Меџлисот на Иран 19801989 и претседател на државата 19891997.

Акбар Хашеми Рафсанџани
Претходник
'
Претседател на Меџлисот
19801989
Наследник
Мехди Каруби
Претходник
Али Хаменеи
Претседател на Иран
19891997
Наследник
Мохамад Хатами