Агнија Кузњецова

Агнија Евгеневна Кузнецова (руски: Агния Евгеньевна Кузнецова; 15 јули 1985) — руска театарска и филмска глумица.[1] Таа глумела во повеќе од дваесет филмови од 2005 година па навака.

Агнија Кузњецова
Агнија Кузњецова во улога на премиерата на „ Блиску“ во 2010
Роден(а)Агнија Евгеневна Кузњецова
15 јули 1985 (1985-07-15) (35 г.)
Новосибирск, РСФСР, СССР
Занимањеглумица
Активен период2005–денес
СопружникМаксим Петров (в. 2015)

БиографијаУреди

Агнија Кузњљцова била родена во Новосибирск, Руска ССР, Советски сојуз. Нејзиниот татко бил уметник, мајката Маја Бијадова, била наставник по уметност и занаетчиство на Уметничкиот институт на Државниот педагошки универзитет во Новосибирск. Таа завршила средно училиште во Новосибирск, учела во драмско училиште.

Во 2006 година дипломирала на Театарскиот институт Борис Шчукин (курс Јуриј Шликов).

Личен животУреди

Таа се гледала со нејзиниот соученик од театарскиот институт, глумецот Леонид Бичевин. Во 2015 година се омажила за Максим Петров.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди