Авионска несреќа кај Смоленск во 2010

Авионската несреќа кај Смоленск се случила на 10 април 2010 во 8:51 по локално време до локалниот аеродром во близина на градот Смоленск (Смоленска област, западна Русија). Авионот бил од типот Ту-154 и бил користен од полската влада.

Авионската несреќа кај Смоленск
Polish Air Force Presidential transport Tupolev Tu-154 at Sydney Airport.jpg
Туполев Ту-154М на Сиднејскиот аеродром in 2007
Сумирани податоци за Accident
Датум10 април 2010[1]
ВидПод истрага[1]
Место1.5 kм (0.9 ми) Смоленска база[2]
54°49′31.19″N 32°3′10.28″E / 54.8253306° N; 32.0528556° E / 54.8253306; 32.0528556Координати: 54°49′31.19″N 32°3′10.28″E / 54.8253306° N; 32.0528556° E / 54.8253306; 32.0528556
Патници89
Екипаж7
Жртви96 (сите)[3][4]
Тип на авионотТуполев Ту-154М
Оператор36 SPLT, Полски Авиотранспорт
Регистрација101
Полетал одАеродром Фредерик Шопен,
Варшава, Полска
ДестинацијаСмоленска аеробаза
Смоленск, Русија
Авионот Ту-154 на полската влада

Во авионот во моментот на несреќата се наоѓале 96 патници, меѓу кои и полскиот претседател Лех Качињски заедно со неговата сопруга и други видни полски државници и политичари, партиски и воени раководители.

НесреќатаУреди

Претседателот Лех Качињски требало да го посети Смоленск по повод 70 години од Катинскиот масакар, односно од убиството на 22.000 полски офицери и интелектуалци во 1940 година од советските агенти во Катинската шума, во близина на Смоленск.[5] Летот започнал од престолнината Варшава, од аеродромот Фредерик Шопен.[6] Според последните податоци на полските власти, во авионот се наоѓале најмалку 88 патници.[5], а според Гувернерот на руската Смоленска област Сергеј Антуфиев, 132 патници.[7] Според неофицијални податоци засега, сите патници загинале во несреќата.[8][9] Несреќата се случила во услови на магла (500 метри видливост без Instrument Landing System) .

Во составот на полската делегација имало повеќе високи функционери - началникот на претседателскиот кабинет Владислав Сташак, началникот на генерал-штабот на полските вооружени сили Фратишек Гонгор, поранешниот министер за одбрана Јежи Шмајџински и гувернерот на Централната банка Славомир Шкрзипек. Пилотот трипати неуспешно се обидел да слета, а четвртиот обид бил кобен. Авионот Ту-154, кој бил управуван од екипаж на претседателскиот авионски тим, се урнал при слетувањето на аеродромот во Смоленск, на околу 400 километри западно од Москва. Несреќата се случила поради условите на густа магла. Се претпоставува дека авионот удрил во дрво на околу 300 до 400 метри од пистата на воениот аеродром, по што избувнал пожар.

ИстрагаУреди

Повеќето експерти веруваат дека причина за падот на авионот е преголемата самоувереност на пилотите, кои по секоја цена сакале да слетаат во Смоленск и да му ја исполнат желбата на својот претседател Качински да се поклони пред масакрираните сограѓани во шумата Катин.[10] Сепак дел од експертите не согласувале со ваквата верзија, тврдејќи дека пилотите владиниот авиони биле професионалци од највисока класа. Поранешниот полски претседател Лех Валенса јавно се посомневал дека пилотите можеби работеле по нечии инструкции.

Црните кутии биле пронајдени следниот ден по несреќата и испратени на анализа. Според првичните неофицијални резултати, пилотот на авионот на Качински игнорирал три предупредувања од Контролата на летот авионот да не слетува во Смоленск, туку да тргне кон Москва или кон Минск. Пилотот, сепак, решил да слетува потпирајќи се на визуелниот контакт со пистата и летал прениско, поради што авионот со трупот закачил дрвја и силно удрил на земја, само 1,5 километар од пистата.[11]

ПоследициУреди

Во рок од неколку часа по паѓањето на авионот, Претседателот на Русија Дмитриј Медведев, најавил дека ќе биде основана специјалната комисија за истрага на авионска несреќа. Комисијата ќе биде надгледувана од страна на премиерот на Русија, Владимир Путин.[12][13][14]

Според Уставот на Полска, Функцијата претседател ја презема претседателот на Долниот дом на Парламентот, Бронислав Коморовски, кој во рок од 14 дена треба да објави кога ќе се избира нов шеф на државата.[15]

Список на дел од патницитеУреди

 
Лех Качињски
 
Марија Качинска

According to the flight manifest on-board were:[16][17]

РеакцииУреди

Меѓународни изјавиУреди

Државници од многу земји и челниците на многу организации изразија сочувство до полскиот народ поради несреќата.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Названа предварительная версия крушения самолета президента Польши“. Lenta.ru (руски). Rambler Media Group. 2010-04-10. Посетено на 2010-04-10.
 2. „Президент Польши погиб в катастрофе Ту-154 – всего 97 жертв“. Newsru.com (руски). 2010-04-10. Посетено на 2010-04-10.
 3. (полски) Lista pasażerów i załogi samolotu TU-154, MSWiA Poland
 4. The list of perished during the Tu-154 plane crash in Smolensk Region, EMERCOM Russia
 5. 5,0 5,1 „Polish President Lech Kaczynski 'in plane crash'. BBC News Online. Посетено на 10 април 2010.
 6. „Accident description“. Aviation Safety Network. Посетено на 10 април 2010.
 7. http://www.sitel.com.mk/dnevnik/svet/kachinski-negovata-sopruga-i-visoki-polski-funkcioneri-zaginaa-vo-avionskata-nesreka-ka
 8. „Polish president feared dead in plane crash“. MSNBC.com. Посетено на 10 април 2010.
 9. Bloomberg Polish President, Bank Chief in Plane Crash, Reports
 10. http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121936 Извештај од А1 Телевизија: Детали за досегашната истрага
 11. http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7A83BE4F3AB9614CA7F255983EBE742B Извештај од Дневник
 12. „Президент России“. Kremlin.ru. Посетено на 2010-04-10.
 13. „Президент России“. Kremlin.ru. Посетено на 2010-04-10.
 14. „Йюрюярпнтш: Пюяякеднбюмхе Наярнърекэярб Цхаекх Опегхдемрю Онкэьх Онпсвхкх Осрхмс“. Lenta.ru. Посетено на 2010-04-10.
 15. „The Constitution of the Republic of Poland“. Посетено на 2010-04-10., Article 131
 16. „Prezydenckim Tu-154 leciały najważniejsze osoby w państwie“ (полски). Посетено на 10 април 2010.
 17. „Polish president's plane crashes in Russia: ministry“. Google. Посетено на 10 април 2010.
 18. На самолете, упавшем под Смоленском, находился президент Польши - МИД
 19. http://wyborcza.pl/1,75248,7752578,Pelna_lista_pasazerow_prezydenckiego_samolotu.html
 20. Названа предварительная версия крушения самолета президента Польши
 21. Самолет президента Польши разбился в России
 22. Президент НОК Польши погиб в авиакатастрофе под Смоленском