Абра

покраина на Филипините

Абрa (илокански: Probinsya ti Abra, филипински: Lalawigan ng Abra) — покраина во Филипините во регионот Кордиљера, Лузон. Главен град е Бангед и се граничи со Северен Илокос и Апајао на север, Јужен Илокос и Планинската покраина на југ, Северен и Јужен Илокос на запад и Калинга, и Апајао на исток.

Абра
Abra
покраина на Филипините
Покраинската управа на Абра
Покраинската управа на Абра
Знаме на Абра
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
РегионКордилјера (CAR)
Основана10 март 1917
Главен градБангед[*]
Управа
 • УправникЕвстакио Берсамин (ЛП)
 • ПодуправникЧари Берсамин (ЛП)
Површина[1]
 • Вкупна4,165,25 км2 (1,608,21 ми2)
Ранг29. од 81
Население (Грешка: погрешен формат за време попис)
 • Вкупно250,985
 • Ранг68. од 81
 • Густина60/км2 (160/ми2)
 • Ранг80. од 81
Единици
 • Независни градови0
 • Составни градови0
 • Општини
 • Барангаи303
 • ОкрузиАбра
Часовен појасPHT (UTC+8)
Пошт. бр.2800–2826
Повик. бр.+63 (0)74
ISO 3166PH-ABR
Говорни јазици
Мреж. местоabra.gov.ph

ДемографијаУреди

Мнозинското население во Абра се Илокани и Тингијани. Во 2005, населението броело 211.095 жители.

Најдоминантни јазици се илоикански и итнешки. Според пописот во 1995 илоканскиот бил говорен од 73,65% од населението. 25,18% зборувале итнешки, 0,16% тагалошки и 0,54% зборувале други јазици или наречја.

СтопанствоУреди

Најзастапена е дрвната индустрија, односно производство и сеча на бамбус и ратан (59%).

Се одгледуваат и други растителни култури како оризот, пченката, но и кафето, тутунот и кикириките.

Административна поделбаУреди

Абра е поделена на 27 општини.

НаводиУреди

  1. „List of Provinces“. PSGC Interactive. Makati City, Philippines: National Statistical Coordination Board. Архивирано од изворникот на 2016-09-12. Посетено на 30 December 2013.

Надворешни врскиУреди

  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 17°35′N 120°45′E / 17.583° СГШ; 120.750° ИГД / 17.583; 120.750