Абдулах Ѓул (турски: Abdullah Gül) (29 октомври 1950 во Кајсери) е турски политичар, поранешен претседател и премиер на Турција.

Абдулах Гул
Abdullah Gül


President of Turkey
11 Претседател на Турција
На должноста
Стапил
28 август 2007
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Ахмед Сезер
Премиер на Турција
На должноста
18 ноември 2002 – 14 март 2003
Претседател Ахмед Сезер
Претходник Булент Еџевит
Наследник Реџеп Таип Ердоган
Министер за надворешни работи
На должноста
14 март 2003 – 28 август 2007
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Јашар Јакиш
Наследник Али Бабакан
Лични податоци
Роден(а) 29 октомври 1950(1950-10-29)(73 г.)
Турција Kayseri, Turkey
Сопружник Hayrünnisa Gül
Деца Ахмет Мунир, Кубра, Мехмет Емре
Установа Истанбулски универзитет
Вероисповед ислам
Потпис Abdullah Gül
Портал Official page
Абдула Ѓул во 2011

Завршил економија на Истанбулскиот универзитет. Во текот на 1991 година бил избран за пратеник во турското собрание. До 1995 година бил член на буџетната комисија на турскиот парламент. По забраната на неговата партија, тој станал член на происламистичката партија и станал повторно пратеник. Кога и таа партија била забранета, тој основал сам своја партија, и станал премиер на земјата, по кое бил заменет од Реџеп Таип Ердоган. На 27 август 2007 година тој станал претседател на Турција.