Џузепе Меаца

Џузепе "Пеппино" Меаца (23 август 1910 - 21 август 1979), исто така познат како Ил Балила, бил италијански фудбалски менаџер и играч. Во текот на неговата кариера играше главно за Интернационале во 1930-те, постигнувајќи 242 гола во 365 натпревари за клубот и освои три титули во Серија А, како и на Купот на Италија; тој подоцна, исто така, играше и за локалните ривали Милан, како и за ривалите на Торино, Јувентус, покрај неговите магии со Варезе и Аталанта. На меѓународно ниво, тој ја предводеше Италија да освои две последователни Светски првенства: во 1934 на домашна почва, а во 1938 како капитен; тој беше именуван за тимот на сите ѕвездички и ја освои наградата Златна топка на Светското првенство во 1934 година, како најдобар играч на турнирот. Заедно со Џовани Ферари и Ералдо Монсеглио, тој е еден од тројцата италијански фудбалери кои освоија две Светски првенства. По пензионирањето, тој служел како тренер на националниот тим на Италија, како и неколку италијански клубови, вклучувајќи ги и неговите поранешни клубови Интер и Аталанта, како и Про Патрија и турскиот клуб Бешикташ; тој беше главен тренер на Италија на Летните олимписки игри во 1952 година.

Меаца се смета за еден од најдобрите играчи на неговата генерација, а меѓу најголемите од сите времиња, како и многумина во овој спорт го сметаат за најголем италијански фудбалер во историјата. Гиепеп Прско и Џани Бреа го сметаа за најдобар фудбалер на сите времиња. Поради својата техничка вештина, плодните цели и креативните способности, тој честопати го доби прекарот "il genio" (гениј) од страна на италијанскиот печат за време на неговата кариера. Тој е рангиран како четврти најдобар играч во историјата на Светските првенства. Поплодни напред, Меаца ја освои наградата за најдобар стрелец во Серија А во три наврати во својата кариера; со 216 голови во Серија А, тој е четврти најдобар стрелец во Серија А, заедно со Хозе Алтафини, и со 33 гола, тој е и втор најдобар стрелец во италијанската репрезентација. Со 338 гола, тој е третиот најдобар италијански стрелец во сите натпреварувања. Тој е исто така најмладиот играч кој постигна 100 голови во Серија А, што ги постигна на 23 години и 32 дена. Сан Сиро, главниот стадион во неговиот роден град Милано, кој денес го делат двајца поранешни клубови, Интернасионале и Кросстаун, ривали АС Милан, сега е официјално наречен Стадио Џузепе Меаца во чест на играчот. Во 2011 година, тој беше постхумно примен во италијанската фудбалска сала на славните.