Џорџ VI (леден гребен)

леден гребен на Антарктикот

Џорџ VI (англиски: George VI Ice Shelf) — голем леден гребен во теснецот Џорџ VI кој го двои Александровиот Остров од Палмеровата Земја на Антарктикот. Гребенот се протега од Ронеовиот Приод на југозападниот крај на теснецот, до островот Низник, околу 30 морски милји (56 км) јужно од северниот приод помеѓу ’ртовите Браун и Џереми.

Џорџ VI во рамките на Антарктик
Џорџ VI
Местоположба на гребенот
Ледениот гребен Џорџ VI

Наречен е по британскиот крал Џорџ VI поради поврзаноста со истоимениот теснец.[1]

Извори уреди

  Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Џорџ VI (леден гребен)“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Наводи уреди

  1. „George VI Ice Shelf“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 22 април 2012. (англиски)

Координати: 71°45′S 68°00′W / 71.750° ЈГШ; 68.000° ЗГД / -71.750; -68.000