Свети Јован Фишер (англиски: John Fisher; 19 октомври 1469 - 22 јуни 1535) бил англиски римокатолички епископ, кардинал и маченик.

Јован Фишер
кардинал, епископ и маченик
Роден(а) околу 19 октомври 1469(1469-10-19)[1], Беверли, Јоркшир, Англија
Починал(а) 22 јуни 1535(1535-06-22) (возр. 65), Лондон
Почитуван(а) во римокатолицизам, англиканство
Беатификација 29 декември 1886, Рим од Папа Лав XIII
Канонизација 19 мај 1935, Рим од Папа Пиј XI
Слава 22 јуни (римокатолицизам)
6 јули (англиканство)
Заштитништво Рочестерска епархија

Фишер бил погубен по наредба на англискиот крал Хенри VIII, во текот на Англиската реформација, бидејќи одбил кралот да го прифати како глава на црквата, зачувувајќи го папскиот примат.

НаводиУреди

  1. based upon his baptismal date as taken from "Lives of the Saints, For Every Day of the Year," edited by Rev. Hugo Hoever, O.S.B.Cist., Ph.D., New York: Catholic Book Publishing Co., 1951