Џон Даглас (епископ од Солсбери)


Џон Даглас (14 јули 1721 - 18 мај 1807) бил шкотски научник и англикански бискуп.

Даглас е роден во Питенвим, Фајф, син на дуќанџија, и се школувал во Данбар, Источен Лотиан и на колеџот Балиол, Оксфорд, каде што магистрирал во 1743 година.[1]

Како капелан на третиот полк на гардистите, тој бил во битката кај Фонтеној, 1745 година. Потоа се вратил во Балиол како изложувач на Снел. Станал викар на Високиот Еркал, Шропшир во 1750 година. Канон на Виндзор, имено Канон на единаесеттиот штанд во капелата Свети Џорџ, Виндзор (1762–1776); член на поглавјето на катедралата Свети Павле во 1777 година; Епископ од Карлајл во 1787 година; Дин од Виндзор во 1788 година; и бискуп од Солсбери во 1791 г. Како бискуп од Солсбери, тој по службена должност бил и канцелар на Редот на жартиерата . Други негови почести биле степенот на ДД (1758) и оние како на член на Кралското друштво и член на Друштвото за антиквари.[1]

Даглас не бил извонреден црковник. Тој претпочитал да престојува во Лондон во зима и на модерни места за бањање во лето.[1] Под покровителство на Ерл од Бат навлегол во неколку книжевни контроверзии. Тој го бранел Џон Милтон против обвинението за плагијат на Вилијам Лаудер (1750), и го нападнал рационализмот на Дејвид Хјум во неговото Писмо за критериумот на чудата[1] (1754). Тој продолжил да ги критикува следбениците на Џон Хачинсон во неговото Апологија за свештенството (1755)..Даглас исто така, ги уредувал списанијата на Капетан Кук и Дневникот и писмата на Кларендон (1763). Том на Разни дела, предговор со кратка биографија била објавена постхумно во 1820 година. [1]

Една од неговите сестри ја одржвала Британската кафеана, едно од значајните места за состаноци во Лондон, особено за Шкотланѓаните.[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4   Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Douglas, John“ . Енциклопедија Британика. 8 (XI. изд.). Cambridge University Press. стр. 446. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „EB1911“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. London Past and Present : Its History, Associations, and Traditions. Volume 3 P-Z. Cambridge University Press. 24 February 2011. ISBN 9781108028080.

Надворешни врскиУреди

Духовни титули
Претходник
Edmund Law
Bishop of Carlisle
1787–1791
Наследник
Edward Venables-Vernon
Претходник
John Harley
Dean of Windsor
1788–1791
Наследник
Hon. James Cornwallis
Претходник
Shute Barrington
Bishop of Salisbury
1791–1807
Наследник
John Fisher

Предлошка:Deans of WindsorПредлошка:Chancellors of the Order of the Garter