Џејсон Леонард (роден на 14 август 1968 година) е англиски поранешен играч на рагбиската унија, кој се стекнал со рекордни 114 капи за Англија за време на неговата 14-годишна меѓународна рагби кариера.

Леонард играше во тимови на Англија кои освоија четири гренд слем (1991, 1992, 1995 и 2003) и Светскиот куп во рагби во 2003 година и беше дел од составот на британските и ирските лавови кои ја освоија тест серијата за време на нивната турнеја во 1997 година во Јужна Африка. Џенсон играше за „Лавовите“ на три гостувања, освојувајќи пет дополнителни капи.

Тој беше награден со МБЕ за услуги во рагби во 2002 година,[1] што стана ОБЕ по успехот на Светскиот куп во Англија во рагби.[2] Тој исто така беше воведен во Светската рагби слава во 2014 година.

Животопис уреди

Висок е 178 см, тежок 111 кг, Леонард играл на позиција број 1 - столб (енгл. Loosehead prop). За екипата Сараценс одиграл 19 настапи и 290 игри за Харлекинс. Тој одиграл 5 тест натпревари за британските .и ирските лавови, а за англиската рагби унија одиграл 114 тест натпревари и е рекордер по бројот на одиграни натпревари за Горди Албион. Тој го освоил Светскиот куп во рагби во 2003 година со Англија.

Наводи уреди

  1. Lomax, Andrew (2002-06-14). „Sports Awards: MBEs for Scottish curlers“ (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2018-12-14.
  2. „England's rugby World Cup winners are honoured“. The Independent (англиски). 2003-12-31. Посетено на 2018-12-14.