Џејмс Мекдонаф

Џејмс Мекдонаф (англиски: James MacDonough) е некогашен басист на треш метал групата Мегадет. Во бендот членувал нецели три години (2004-2006), но не се појавува на ниеден студиски албум. Преку порака на еден од обожавателските мрежни места објавил дека го напушта бендот, а нешто подоцна ќе им се приклучи на хеви метал составот Nevermore.[1][2]

Џејмс Мекдонаф
На сцена со Мегадет во 2005.
Биографски податоци
Роден(а)3 април 1970
Џексонвил (Флорида), САД
Жанровихеви метал, треш метал, хард рок, спид метал, пауер метал
Занимањамузичар
ИнструментиБас
Период на активност1995–денес
СоработнициIced Earth, Мегадет, Nevermore, Strapping Young Lad

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди