Џами Маала (Лагадинско)

село во Лагадинско, Егејска Македонија

Џами Маала (грчки: Πολυδένδρι, Полидендри; до 1927 г. Τζαμί Μαχαλέ, Τζαμή Μαχαλέ, Ѕами Махале[2]) — село во Лагадинско, Егејска Македонија, денес во општината Лагадина на Солунскиот округ, Грција. Населението брои 271 жител (2021). Сè до 1920-тите било населено со Турци.[3]

Џами Маала
Πολυδένδρι
Џами Маала is located in Грција
Џами Маала
Џами Маала
Местоположба во областа
Џами Маала во рамките на Лагадина (општина)
Џами Маала
Местоположба на Џами Маала во Лагадина и областа Централна Македонија
Координати: 40°49.0′N 23°7.0′E / 40.8167° СГШ; 23.1167° ИГД / 40.8167; 23.1167
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаБогданска Планина
Надм. вис.&10000000000000400000000400 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно271
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓа на источно од Гвоздово, на 4 км западно од Хаџи Маала и североисточно од градот Лагадина.

Историја

уреди

Во Отоманското Царство

уреди

Во XIX век Џами Маала било турско село во Лагадинската каза. Според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Џами Маала живееле 110 Турци.[4]

Во Грција

уреди

По Втората балканска војна селото било припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. На пописот од 1913 г. населението броело 71 жител, а во 1920 г. е вброено збирно во групата села наречена Ѓулузлу Маала.[3] Во 1920-тите населението како муслиманско е иселено во Турција по сила на Лозанскиот договор, а на негово место се доведени грчки колонисти од Понд, Турција.[5] Во 1927 г. селото е преименувано во Полидендри. На пописот од 1928 г. Џами Маала е претставено како мешано мештанско-дојденско село 38 дојденци (12 семејства).[6]

Населението се занимава со одгледување на тутун, пченица и други култури, а развиено е и сточарството.

Население

уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 328 309 303 272 329 316 507 304 217
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 305. ISBN 9989-9819-6-5.
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 170. ISBN 954430424X.
  5. „Δήμος Λαγκαδά“. Архивирано од изворникот на 14 април 2013. Посетено на 14 ноември 2012.
  6. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 30 јуни 2012