Џамија (Црвивци)

џамија во селото Црвивци, Македонија

Џамија (Црвивци) — главна селска џамија во селото Црвивци, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: 41°33′18.7″N 20°58′58.54″E / 41.555194° СГШ; 20.9829278° ИГД / 41.555194; 20.9829278
Место Црвивци
Општина Општина Кичево
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Местоположба уреди

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Црвивци.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди