Џамија Јилдиз

Џамијата Јилдиз (турски: Yıldız Hamidiye Camii, Yıldız Camii) е османлиска империјална џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена во времето на султанот Абдул Хамид II, помеѓу 1884 и 1886 година. Архитектурата на џамијата е комбинација од нео-готски стил и класичени отомански мотиви.

Џамија Јилдиз
Yildiz Hamidiye Mosque, Istanbul 01.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°02′57.88″N 29°00′35.77″E / 41.0494111° N; 29.0099361° E / 41.0494111; 29.0099361
Припадностислам
Архитект(и)Саркис Балјан
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилОсманлиска архитектура
Поставен темел1884
Завршен1886
Особености
Минариња1
Џамијата во 19 век

Видете истоУреди

НаводиУреди

  • Istanbul Metropolitan Municipality. "General information on Yıldız Hamidiye Mosque". Посетено на 2009-03-07.

Надворешни врскиУредиКоординати: 41°02′57.88″N 29°00′35.77″E / 41.0494111° N; 29.0099361° E / 41.0494111; 29.0099361