Љупчо Андоновски (Велес, 18 март 1964) — директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на Македонија во периодот од 26 мај 2015 до 1 септември 2016 година.

Љупчо Андоновски
Директор на Управата за безбедност и контраразузнавање
На должноста
26 мај 2015 – 1 септември 2016
Претседател Ѓорге Иванов
Претходник Сашо Мијалков
Наследник Владимир Атанасовски
Лични податоци
Роден(а) 18 март 1964
Велес
Националност Македонец

Животопис уреди

Љупчо Андоновски е роден во Велес на 18 март 1964 година. Дипломирал на Факултет за безбедност во Скопје. Во 2006 година бил назначен за началник за Одделението за безбедност и контраразување[1].

На функцијата директор на Управата за безбедност и контраразузнавање бил назначен на 26 мај 2015 година по оставката на Сашо Мијалков од истата функција по Вооружената престрелка во Куманово.

Функцијата ја извршувал до 1 септември 2016 година. Негов наследник е Владимир Атанасовски.

Наводи уреди

  1. „http://vecer.mk“. Архивирано од изворникот на 2015-05-29. Посетено на 2016-12-22. Надворешна врска во |title= (help)