Љубов и омраза

Љубов и омраза е една од најпознатите мексикански теленовели. Оваа теленовела беше снимана и премиерно прикажувана во Мексико во 2002 година. Серијата го освои целиот свет, како и нашата земја. Оваа теленовела кај нас се емитуваше на А1 телевизија.

Љубов и омраза
Жанрдрама, теленовела
Создадена одХилда Моралес
УлогиСузана Гонзалес
Цезар Евора
Сабин Моусиер
Марија Сорте
Марга Лопез
Воведна тема"Entre el amor y el odio", Angel Lopez
Земја на потеклоМексико
Првичен јазикШпански
Бр. на епизоди124
Продукција
Извршен продуцент(и)Салвадор Мехија Алехандре
МестоположбаГрад Мексико
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаКанал2
Надворешни врски
Мрежна страницаesmas.com/entreelamoryelodio

СинопсисУреди

Октавио Виљареал му е внук на газдата на вилата „Виљареал“, г-н Фернандо, кој живее во Мајами и кој е скаран со својот чичко. Меѓутоа фактот што г. Фернандо е болен и што сака за последен пат да го види својот внук ќе го натера Октавио да се врати во вилата во која порано живеел. Но, Октавио нема да стигне на време, а г. Фернандо нема да може лично да му ја пренесе пораката што ја има за него бидејќи ќе почине. Тој тоа ќе и го препушти на Ана Кристина. Во родното место Октавио ќе ја запознае Ана Кристина во која веднаш ќе се заљуби, но на почетокот нема да сака да го признае тоа. Тој е убеден дека Ана Кристина му била љубовница на чичко му Фернандо. Ана Кристина живее со својот дедо, Мануел, кој многу ја сака и кој и вели да не ги слуша злобниците кои шират лаги за неа. И Ана Кристина ќе се заљуби во Октавио, но и таа нема да признае поради навредите што ќе ги слушне од Октавио.

УлогиУреди

Глумци Ликови
Сузана Гонзалес Ана Кристина
Цезар Евора Октавио
Сабин Моусиер Фрида
Марија Сорте Марија Магдалена
Марга Лопез Дона Хосефа
Алберто Естрела Марсијал

Љубов и омраза на БалканотУреди

Македонија: А1 Телевизија
Србија: Пинк Телевизија
Босна и Херцеговина: Пинк БХ
Хрватска: Нова ТВ
Словенија: ПОП Тв
Бугарија: ЕК
Црна Гора: Тв ИН

Надворешни врскиУреди