Љубан (Белорусија)

Љубан (белоруски: Любань, руски: Лю́бань) — град во Белорусија. Градот се наоѓа во Минската област и е административен центар на Љубанскиот регион. Според податоците од 2009 година, градот има население од 11,256 жители.[1].

Љубан
Любань
Црква во Љубан
Црква во Љубан
Амблем на Љубан Любань
Амблем
Љубан Любань is located in Белорусија
Љубан Любань
Љубан
Любань
Местоположба во Белорусија
Координати: 52°46′55″N 28°3′9″E / 52.78194° СГШ; 28.05250° ИГД / 52.78194; 28.05250
Држава
Област
Регион
 Белорусија
Минска
 Љубан
Основан1566
Население (2009)
 • Вкупно11.256
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Регистарски таблички5
Мреж. местоМатична страница

ИсторијаУреди

За првпат градот бил споменат во 1566 година, а статусот на град го стекнал во 1968.

ГеографијаУреди

Љубан се наоѓа на 139 км јужно од Минск. Љубан е оддалечен 58 км од Салигорск, 30 км од Слуцк и 26 км од Старја Дароги. Северно од градот се наоѓа Љубанското Езеро, а западно рударското место Кали.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°46′55″N 28°3′9″E / 52.78194° СГШ; 28.05250° ИГД / 52.78194; 28.05250