Јун Ил-Лок (роден на 7 март 1992 година) — професионален фудбалер од Јужна Кореја кој во моментов игра за ФК Сеул во Кеј лигата.

Јун-Ил Лок
Yun Il-Lok
Лични податоци
Роден на 7 март 1992(1992-03-07)(31 г.)
Роден во Квангџу, Јужна Кореја
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Сеул ФК Сеул
Број 24
Младинска кариера
Гјеонгнам
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2013 Гјеонгнам 63 (10)
2013- ФК Сеул 29 (3)
Репрезентација
2010-2011 Јужна Кореја 20 5 (0)
2011 Јужна Кореја 23 3 (2)
2013- Јужна Кореја 8 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 26 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Тој, исто така има играно за неколку младински селекции на Јужна Кореја, а во 2013 дебитирал за сениорската репрезентација на неговата земја.

Кариера уреди

Јун се приклучил на младинската школа на Гјеонгнам како тинејџер и откако ги поминал сите младински категории во 2011 година бил повикан за натпреварите на првиот тим. Своето деби го имал на 13 март 2011, во победата на Гјеонгнам над Улсан со 1-0; играјќи во почетниот тим сè до 84-тата минута кога бил заменет.[1] Речиси еден месец подоцна, тој го постигнал својот прв гол во Кеј лигата во победата на домашен терен над Инчеон Јунајтед со 2-1.[2]

Во јануари 2013, Јун потпишал за ФК Сеул за необјавена трансфер сума.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Гјеонгнам - Улсан 1 - 0“. soccerway.com.
  2. „Гјеонгнам - Инчеон Јунајтед 2 - 1“. soccerway.com.